0 k porovnání

Vyměnit byt za rodinný dům dnes dává větší smysl než kdy dříve

Trh nemovitostí prošel za posledních 5 let výraznými změnami. Pokud bychom měli vybrat jen jednu skutečnost, která by nejlépe vystihovala posledních 5 let realitního oboru, tak by to bylo „zdražení“. Ne vždy to ovšem znamená jen negativní důsledky. Naopak, je pravdou, že všichni, co před časem řešili své bydlení, si dnes mohou gratulovat k povedené investici. A ta jim otevírá další možnosti, jak bydlet.

Vždyť ceny bytů za posledních 5 let dokázaly téměř ztrojnásobit svou původní hodnotu. Například, ještě v roce 2016 se dal v Olomouci pořídit nový, padesátimetrový byt s terasou za 1,85 mil. Kč. Nyní se tentýž byt prodává standardně za 5,5 mil. Kč. Třípokojové byty se ve stejné době prodávaly za 2,3 mil. Kč. Aktuální cena se pohybuje okolo 6,5 mil. Kč.

Mnoho lidí, zejména těch, kteří si před pěti lety pořídili nový byt, aktuálně zjišťuje, že již nedostačuje jejich potřebám. Děti nezadržitelně rostou, někteří se chystají na příchod dalšího člena domácnosti a současný počet pokojů jim již nestačí. Ale co nyní? Koupit si větší byt, nebo raději rodinný dům?

Ceny bytů rostly raketovým tempem, ale rodinné domy tak výrazné zdražení nezaznamenaly. Přechod z bytu do rodinného domu proto nyní vychází mnohem lépe než kdykoli dříve. Cenový rozdíl mezi prodejem původního bytu a nákupem rodinného domu totiž není finančně tak výrazně rozdílný, jak tomu bylo v minulých letech.

Příkladem může být výstavba rodinných domů v Ústíně u Olomouce, mezi jejíž zájemce patří nejčastěji právě ti, kteří si v nedaleké hanácké metropoli pořizovali byt před 5-10 lety. "Pokud se nám ozvou zájemci s žádostí o pořízení rodinného domu z našeho aktuálního projektu, nejčastěji jde o ty, kteří plánují prodat svůj zánovní byt a hledají klidné bydlení za městem," popsal současný trend Radek Mézl z Realitní agentury.

Výrazný vliv na změnu přístupu k bydlení měla také pandemie, díky které mnoho zaměstnanců zjistilo, že mohou vykonávat svou práci z domova. Kdo by nechtěl vyměnit domácí kancelář v obývacím pokoji za terasu na zahradě...

A o jaké domy je aktuálně největší zájem? "Nejžádanější jsou nové zděné rodinné domy s cenou do 10 mil. Kč a ideální dispozice 4+KK s přímým výstupem na zahradu. A pokud jde o zahradu, tak ta by měla mít alespoň 400 m2. Ve městech nejsou nyní u nových rodinných domů ani tak zahrady, jako spíš malé dvorky. Jde tedy spíš o prodej mezonetových bytů s malou zahrádkou než o rodinné domy se zahradou. A zejména lidé, kteří přichází z bytů, oceňují větší zahradu s případnou možností výstavby bazénu, pískoviště pro děti, popřípadě posezení s grilem," upřesňuje současný přístup zájemců Radek Mézl.

Za poslední rok se výrazně změnil také přístup k energiím. "Zájemci o naše projekty se nás standardně ptají na druhy vytápění. Nechtějí se spoléhat pouze na jeden zdroj tepla a kvitují s povděkem, že jsou námi nabízené domy doplněny o krbovou vložku. Ten, kdo chce, si navíc může dům doplnit o tepelné čerpadlo, klimatizaci či naistalovat solární panely, díky čemuž zvýší svoji nezávislost," uzavírá Radek Mézl.

Ať už budete vybírat nové bydlení kdekoli, nezapomínejte sledovat kromě kupní ceny také dojezdovou dostupnost a občanské vybavení dané obce. Čím snadnější cestu do nejbližšího města budete mít, tím lépe. Trávit každý den například hodinovým dojížděním do práce či do školy se nechce každému. Stejně jak i mateřská škola nedaleko domu je výhodnější, než každodenní ranní dojíždění s dětmi do města a odpolední cesta zpět. 

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
lname: phone: email: fullname: