0 k porovnání

Trend jménem fotovoltaika bude vládnout stavebnímu veletrhu

Stoupající ceny energií v současnosti nutí české domácnosti stále častěji vyhledávat možnosti energetické soběstačnosti. Obřímu zájmu se těší budování fotovoltaických systémů, s nímž významně finančně pomáhají dotace programu Nová zelená úsporám. Jaké možnosti Češi mají, komu se fotovoltaika vyplatí a jak si správně vybrat? To poradí odborníci na stavebním veletrhu FOR ARCH, který se koná od 20. do 24. září 2022 na výstavišti PVA EXPO Praha.

Loni začala další etapa programu Nová zelená úsporám a od té předchozí se významně liší. Zatímco v předchozím období dominovalo mezi podporovanými opatřeními zateplení budov, aktuálně se jednoznačně nejvyšší oblibě těší příspěvek na domácí fotovoltaické systémy. Jak uvádí Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR), počet žádostí o dotaci na fotovoltaiku přijatých od počátku roku již překonal čísla za celý loňský rok – od začátku nové etapy jich bylo podáno více než dvacet tisíc. Žadatelé se mohou rozhodnout, zda využijí fotovoltaiku pouze k ohřevu vody, nebo zda vybudují komplexnější systém, který bude zásobovat jejich dům čistou energií ze slunečního záření. Fotovoltaika je trendem současnosti, a proto bude také jedním z významných témat stavebního veletrhu FOR ARCH 2022.

Fotovoltaický systém s sebou přináší mnoho výhod: šetří výdaje za energie (jednotky až desítky tisíc korun ročně), umožňuje do určité míry energetickou soběstačnost domácnosti a ochrání majitele také v případě nečekaného blackoutu. V neposlední řadě je ekologickým zdrojem energie a nezatěžuje přírodní prostředí. Naproti výhodám stojí také nevýhody, jimiž jsou především klimatické podmínky v některých částech republiky, vysoké ceny za akumulátory, a také případně nevhodně zastíněné domy. Obecně platí, že nejvhodnější lokalitou je jižní Morava vzhledem k vyššímu počtu slunečných dnů, nejméně vhodným regionem jsou pak severní Čechy.

Protože je energetická udržitelnost podporována z vládního programu Nová zelená úsporám, náklady na fotovoltaickou elektrárnu pomáhá financovat stát z Národního plánu obnovy. Ve snaze co nejvíce zpřístupnit podporu fotovoltaiky se zjednodušil i systém výpočtu dotace. Žadatel si zvolí, jak velkou elektrárnu chce realizovat, a výše dotace se odvíjí od jejích parametrů. V případě rodinných domů se nejvíce zvýhodňuje systém propojený s efektivním využitím tepelného čerpadla, kdy podpora může dosáhnout až 200 tisíc Kč. U bytových domů dotace zohledňuje i velikost bytového domu, resp. počet připojených bytových jednotek, a může uhradit až 50 % přímých realizačních výdajů. 

Rady i technologie poskytne stavební veletrh. Nejvíce odborníků i prodejců fotovoltaických systémů na jednom místě se sejde v rámci stavebního veletrhu FOR ARCH již v září v Letňanech. "Kromě využití bezplatného poradenství se mohou návštěvníci osobně seznámit s technologickými možnostmi a trendy nejen v oblasti úspory energií," řekla ředitelka veletrhu Kateřina Maštalířová. 

Již 33. ročník For Archu se bude orientovat také na zabezpečení a chytré domácnosti. Nebudou chybět vystavovatelé ze sekcí stavebních prvků a materiálů, vytápění, dřevostaveb nebo oboru bazény a sauny & spa. 

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
phone: lname: email: