0 k porovnání

Skončí krátkodobé pronájmy bytů?

5.3.2021 - Udává se, že jen v Praze je cca 10–13 tis. bytů, které ještě před rokem sloužily ke krátkodobému ubytování turistů. Příchod koronaviru a zavření státních hranic způsobilo, že se tyto byty ze dne na den vyprázdnily. Mají se obyvatelé sousedních bytů obávat, že se časem stane z jejich domu opět ubytování pro turisty, nebo si mohou oddechnout od téměř každodenního potkávání cizích lidí ve svém domě?

Na jaře 2020 mnozí předpokládali, že tak jak rychle koronavirus přišel, tak rychle i odejde. A vše tomu nasvědčovalo. Vždyť již s příchodem léta byla zrušena veškerá omezení. Lidé odložili roušky a vyrazili na dovolenou. Nadšení ale netrvalo dlouho a restrikce se vrátily. Mnoho vlastníků bytů, kteří krátkodobě pronajímali své byty turistům, se dostalo do nezáviděníhodné situace. Počkat, dlouhodobě pronajmout nebo byt raději prodat? Tři nejčastější otázky, jedna poměrně těžká odpověď.

Podle Pavly Vohradské, jednatelky pražské realitní kanceláře Alexiss se do prodeje některé byty dostávají již nyní. "Pokud vlastníky tlačí banka tak prodají, protože musí. Jinak si myslím, že většina pronajímá. Výši nájmu stanovují tak, aby pronajali a pokryla se jim alespoň měsíční splátka v bance, pokud to vůbec jde, protože příjmy z krátkodobých pronájmů jsou několikanásobně vyšší než u dlouhodobých pronájmů a k těmto částkám měli často nastavené splátky úvěrů,“ dodává Pavla Vohradská.

Podobné zkušenosti má i Václav Milec z Vltavská Estate a dodává: "Byty, které sloužily v rámci platformy Airbnb se aktuálně na trhu nemovitostí nabízejí většinou na takzvaný střednědobý pronájem. Smlouvy často jsou postaveny tak, aby vlastníci měli okamžitou možnost vrátit se k původnímu využití. Prodej jednotlivých nemovitostí jsme nezaznamenali. Vím ale o některých případech, kdy se prodalo celé obchodní portfolio, jenž se zabývá tímto segmentem trhu."

Ti, kteří zareagovali rychle a byt pronajali alespoň střednědobě sice nemají takový výnos, jako při krátkodobých pronájmech, ale aspoň něco se jim z původní investici vrací. Ti, kteří se rozhodli pro prodej, se snažili profitovat z vysokých cen nemovitostí, a s velkou pravděpodobností prodali za vyšší cenu, než za jakou před lety byt kupovali. A ti, kteří nechali byt prázdný, stále čekají, že se situace zlepší. Jenže i když k tomu dojde, má to své ale…

Až dojde k vyřešení problému s koromavirem, otevření hranic a oživení příjezdového cestovního ruchu, lze očekávat, že lidé, kteří v bytových domech trvale bydlí již nebudou chtít, aby se jim po chodbách procházeli turisté ze zahraničí. Koronavirus se dostal na titulní stránky novin a do hlavního zpravodajství televizních zpráv tak výrazně, že bude trvat ještě mnoho let, než se na útrapy s ním spojené zapomene. 

Existuje tedy velká pravděpodobnost, že členové bytových družstev a společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ) budou tlačit na změny stanov a prosazení zákazu krátkodobých pronájmů. To vše z obavy případné nákazy. A právě tato cesta může znamenat výrazné omezení krátkodobého pronajímání bytů nejen v Praze, ale i v dalších městech. Odvolávání se na případná zdravotní rizika může být velmi silným argumentem, jak změnu prosadit.

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
phone: lname: email: