0 k porovnání

Sazby hypoték vystoupaly nad 2,5 procenta. Kdy se růst zastaví?

4.8.2021 - Průměrná nabídková sazba hypoték poskytovaných do 70 % LTV vzrostla v červenci o 11 bps a vyhoupla se nad 2,5 procenta, jak vyplývá z aktuálních dat společnosti Golem Finance. Konkrétně tedy hodnota indexu GOFI70 v červenci vzrostla z červnových 2,44 % na 2,55 %.

Kromě nabídkových sazeb hypoték do 70 % sledujeme také vývoj sazeb v ostatních kategoriích LTV. Index úrokových sazeb úvěrů s LTV do 85 % v červenci vzrostl meziměsíčně o 12 bps a po 14 měsících je opět nad 3procentní hranicí. Jeho aktuální hodnota činí 3,06 %. Index GOFI90 je ještě o dalších 8 setin procentního bodu výše. V červenci tedy dosáhl hodnoty 3,16 %.

"Na další růst hypotečních sazeb bude do jisté míry tlačit růst sazeb ČNB, hlavním faktorem je však cena peněz, jinými slovy, za kolik si banky mohou půjčit na mezibankovním trhu a tam nyní likvidita nechybí a cena peněz i přes výrazné výkyvy nyní spíše stagnuje," říká Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Růst nabídkových sazeb se přelévá i do sazeb skutečně sjednávaných hypoték
Spolu s nabídkovými sazbami monitorujeme prostřednictvím indexu Gofireal vývoj realizačních sazeb. Průměrná úroková sazba v červenci sjednaných hypoték vzrostla meziměsíčně o 7 bps na 2,41 %. Červencová data Fincentrum Hypoindexu se dozvíme ve středu 18. 8. Vzhledem k určitému skluzu dat způsobeným odlišným způsobem reportingu odhadujeme, že z červnových 2,13 % by tento index mohl vystoupat zhruba na úroveň 2,25 %.

"Hypoteční sazby rostou a růst ještě nějaký čas pravděpodobně budou. Ovšem tempo zvyšování sazeb bude v druhé polovině roku s polevující poptávkou zpomalovat. Pro 2. polovinu roku odhadujeme úroveň realizačních sazeb zhruba na 2,5 – 3 %, což je dlouhodobého pohledu stále ještě příznivá úroková sazba. Z pohledu domácností je tedy nyní největší překážkou k získání vlastního bydlení spíše rychlý růst cen nemovitostí," dodává Libor Vojta Ostatek. 

Sazby hypoték vystoupaly nad 2,5 procenta. Kdy se růst zastaví?

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
email: phone: fullname: