0 k porovnání

Růst hypotečních sazeb se nyní nejspíše zpomalí

Březen přinesl další nárůst úrokových sazeb. Přitom na mezibankovním trhu sazby spíše klesají. Jaké jsou aktuální sazby hypotečních úvěrů a jaký bude jejich vývoj v nejbližších měsících?

Hypoteční sazby se v březnu posunuly o další kus vzhůru.Titulní index GOFI 70 mapující napříč trhem průměrnou nabídkovou hypotečních úvěrů s LTV do 70% vzrostl z únorových 2,57 % na 2,64 %. Ještě rychleji rostly hypotéky nabízené v pásmu 0 - 80 % LTV, kde sazba meziměsíčně vyskočila o desetinu procentního bodu na 2,58 %.

Oproti loňskému březnu jsou nyní sazby 70a 80% hypoték zhruba o půl procentní bod výše                                                                                                              Ještě větší meziroční skok však vykazují hypotéky v pásmu do 85% LTV. Jejich průměrná nabídková sazba měřená idexem GOFI 85 meziročně vzrostla na 3,18%. Většina změn v úrokových sazebnících bank, které byly příčinou nárůstu hodnot GOFI indexů, proběhly na začátku měsíce. Nyní očekáváme spíše stagnaci indexů.

Aktuální nárůst sazeb je v rozporu s vývojem úrokových sazeb na mezibankovním trhu                                                                                                                       Ceny peněz za poslední 2 měsíce značně poklesly, čímž se otevřel i prostor pro cenové zatraktivnění hypoték. Poskytovatelé však nyní volí vyčkávací taktiku. V dubnu zatím došlo ke dvěma změnám v cenách hypotečních úvěrů. Své sazby měnila Sberbank a UniCredit Bank. V prvním případě došlo k úpravě fixních sazeb směrem vzhůru, v druhém případě však již došlo k poklesu sazeb a zajímavostí je, že UniCredit Bank sjednotila sazby na stejnou úroveň pro všechny typy fixací. V dubnu očekáváme, s ohledem na dosavadní vývoj, zpomalení tempa růstu cenové hladiny hyotečních úvěrů a v úvahu připadá dokonce i snížení sazeb u některých bank a typů produktů. V dlouhodobějším horizontu však pod vlivem externích faktorů jako je inflace a růst úrokových sazeb centrálních bank očekáváme, že se i sazby hypoték budou spíše posouvat po stoupající křivce. 

Českým bankám a spořitelnám se v loňském roce nebývale dařilo a dosáhly nejvyšších zisků v historii, čemuž z části pomohl loňský obrat trendu a růst úrokových sazeb a zprostředkovaně i navýšení marží. Podle dat ČNB výnosy z poplatků a provizí klesly o 300 mil. Kč na 44,5 miliardy, nicméně úrokové výnosy loni vzrostly o 3,3 mld. Kč 147 mld. Kč.

Růst hypotečních sazeb se nyní nejspíše zpomalí

Luboš Svačina

Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*