0 k porovnání

Rodinné domy montované, modulové a mobilní. Jaké jsou jejich největší přednosti?

18.6.2019 - Životní příběh montovaných domů v naší republice je starý 50 let. Tehdy se začaly dodávat první domky, jejichž zhotovení bylo otázkou několika měsíců, a to v době, kdy stavba zděného rodinného domu zabrala minimálně dva roky. Není divu, že jsou v oblibě dodnes. Jejich výhody jsou totiž nesporné. 

Z čeho se dnes staví
Nabídka modulových a montovaných domů je široká. Většinou se jedná o hotové moduly, které se poskládají jako dětská stavebnice. Materiálem jsou například sendvičové panely s jádrem z polyuretanové pěny. Jsou velmi odolné a mají vysoké termoizolační parametry. Ekopanely jsou lisované za vysoké teploty a tlaku z obilné slámy bez použití pojiv, polepené recyklovanou lepenkou. Ty jsou díky svým zdrojům 100 % ekologické, mají výborné tepelně-izolační vlastnosti a také dobře zvukově izolují.

Třetím častým materiálem je dřevo. Pro konstrukce mobilních domů se používá lehká tenkostěnná ocel opláštěná z venkovní strany palubkami.

Variabilita, izolace, ekologie
Největší výhodou je především mobilita, variabilita, cenová dostupnost, kvalitní moderní provedení a celková rychlost výstavby. Veškeré montované stavby dbají na ekologii a staví se jako energeticky úsporné.

Výhodou, zvláště pro mladé rodiny, je modulový systém. Lze si totiž poskládat bydlení podle potřeb a časem dům zvětšit o další moduly. Takže je možné začít na modulu například o 35 m2 a postupně si k němu dokoupit další moduly, které se propojí se stávajícími. Životnost staveb se přirovnává k životnosti běžného zděného domu.

Rychlost stavby
Realizace je velmi rychlá. Většina firem slibuje výrobu a smontování domu do jednoho, maximálně tří měsíců. Modulové domy se montují na místě. Dají se usadit na klasickou základovou desku, betonové patky nebo závrtné šrouby.

Mobilní domy se montují ve výrobních prostorách a na místo se dopraví díky mobilnímu podvozku. Ten umožňuje přepravu i na místa, kde by se klasický rodinný dům špatně konstruoval. Spojí se s inženýrskými sítěmi a je hotovo. V případě nutnosti jej můžete převézt na jiný pozemek.

Ovšem když zjistíte, že se vám na místě dobře žije, časem můžete i k mobilnímu domu přidat další modul a zakotvit natrvalo.

Cena výhodou
Ceny montovaných a mobilních domů jsou určitě nižší než u jejich zděných konkurentů. Přitom tepelně-izolační vlastnosti jsou velmi příznivé, a tak se majitel nemusí bát, že doplatí na nízkou pořizovací cenu vysokými provozními náklady.

Například modulový domek 3+kk o 49 m2 lze pořídit za 940 tis. Kč, dům o rozloze 96 m2 stojí kolem 1,5 milionu korun. Celoročně obyvatelné mobilní domy se najdou od 700 000 Kč. Cena za 1 m2 je tedy více než přijatelná.

Modulové a mobilní domy jsou určené všem, kteří chtějí mít vlastní dům. Zároveň pro ně hraje roli doba výstavby a nižší cena nemovitosti.

Jindra Svitáková

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
lname: fname: email: phone: