0 k porovnání

Psychologie barev. Jaký odstín interiéru je ideální právě pro vás?

28.5.2021 - Výběr barev hraje v interiérovém designu neopomenutelnou roli. Nejenže pomocí barev dokážeme opticky ovlivnit rozměry místnosti, použití různých barev má také významný vliv na naše pocity a chování a zároveň nám pomáhá vyjádřit naši osobnost.

Psychologie barev je disciplína, která se věnuje působení barev na naši náladu, aktivitu a kreativitu. Každá barva působí z vědeckého pohledu jinou odezvu v našem mozku a tím ovlivňuje náladu a pocity. Je však třeba mít na paměti, že přestože existují definice působení jednotlivých barev a odstínů, mohou být jejich účinky ovlivněny také individuálním vnímáním každého jedince. Například černá barva působí na většinu lidí depresivně, avšak pro některé jedince je symbolem řádu a efektivity.

Abyste plně využili potenciál, který každá místnost vašeho domova má, je dobré vybírat barvy do jednotlivých pokojů vašeho domova v souladu s těmito psychologickými poznatky.

Nejčastěji používané barvy stěn v interiéru a jejich působení na naši psychiku:

• Bílá je základní barvou, která působí klidným dojmem, avšak je třeba ji povzbudit nějakou veselejší barvou, aby váš interiér nevypadal jako výzkumná laboratoř.

• Žlutá je ideální barvou pro dětský pokoj, studovnu či pracovnu. Udrží vaši mysl aktivní a bystrou a podporuje dobrou náladu. Dle účelu potom můžete kombinovat s oranžovou nebo zelenou. Velmi neotřelá je potom ve spojení s fialovou.

• Oranžová barva podporuje kreativitu a aktivitu, oživí a prosvětlí prostor a do betonových interiérů vnese pozitivní atmosféru. Doporučujeme nápaditou kombinaci s bílou a černou, která vyhovuje konzervativnějším i kreativním povahám.

• S červenou barvou raději šetřete. Je to totiž nejen barva vášně a aktivity, ale i dravosti a bojovnosti a nenechá vás příliš odpočinout. Není vhodná například jako dominantní barva stěn do ložnice ani dětského pokoje. V kuchyni naopak podpoří chuť k jídlu. Pokud ji použijete s mírou, dodá vašemu interiéru odvážný a luxustní nádech.

• Zelená barva dodává pocit harmonie a připomíná pobyt v přírodě, což je pro naši psychiku uklidňující. Zajímavá je v kombinaci s hnědou nebo žlutou, ovšem rozumí si i s kontrastní oranžovou nebo naopak s konejšivou modrou.

• Modrá barva je taktéž uklidňující a zároveň chladivá, takže je častou volbou do ložnice. Prostor potom oživí žluté či oranžové prvky. V koupelně vám relaxační modrá v kombinaci s modrozelenou či fialovou dodá pocit pobytu ve vodním světě.

• Hnědá je barva země a působí konejšivým dojmem na lidi, kteří jsou vystaveni stresu. Osvědčená je například kombinace se zelenou.

Bílý pokoj

Modrý pokoj

Červený pokoj

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
phone: fname: fullname: lname: