0 k porovnání

Proč spolupracovat s architektem

22.5.2020 - Plánujete-li postavit rodinný dům, můžete si vybrat z hotových projektů mnoha firem. Nebo máte svůj sen a chcete postavit dům na míru. V tomto případě potřebujete najít svého architekta. Zdá se, že otevřete internet a nabídky se vám jen pohrnou. Není to však jednoduché.

Architekt vaše představy převede do skutečnosti. Namaluje dům zvenku i zevnitř takový, jaký byste ho chtěli mít. Ovšem než se dopracujete k této fázi, budete muset projít spoustu referencí, případně hotových realizací. Neboť ne každý se musí shodovat s vaším životním stylem a vaší vizí.

Napište si svá přání
Ani to není jednoduché. Napsat pár řádek typu "chci pěkný moderní dům pro čtyřčlennou rodinuzdaleka nestačí. Architekt potřebuje od počátku vědět nejen, kolik osob bude v domě bydlet, ale mnoho dalších podrobných informací.

Životní styl je pro architektonické řešení rodinného domu velmi významným činitelem
Rozhoduje například, zda jste sportovní typ a budete potřebovat v domě tělocvičnu, bazén či úložný prostor na spoustu sportovního vybavení. Zda někdo z vás pracuje – nebo plánuje pracovat – doma a jakého oboru se bude činnost týkat. V tom případě je totiž třeba klást důraz na oddělení pracovního prostoru od rodinného. A to buď úplné, nebo částečné.

Důležitější než velikost je soukromí
Možná vás ohromují veliké obývací prostory, spojené s jídelnou a kuchyní. Ale popravdě řečeno – kolik času v nich vaše rodina jako celek stráví? Budete každý den v obýváku tancovat tango? Nebo vám bude zatěžko pohromadě cvičit na housle, pracovat na počítači a dívat se na televizi? Často se v domě plánuje jedna pracovna a jinak pouze ložnice.

Vyhovuje vám to tak? I pro děti je lepší mít samostatné ložnice a pak třeba zvlášť pokoj pro hry a zábavu. Zvlášť když jsou věkově dále od sebe nebo mají naprosto rozdílné zájmy.

Odpovězte si na otázku, zda k vám budou často chodit návštěvy a jaké. Zda se stravujete venku nebo rádi hostíte více lidí. Podle toho lze navrhnout obývací prostor a kuchyni. Pokud k vám například přijíždějí návštěvy na celý víkend, nebo byste mohli v budoucnu potřebovat bydlení pro své zestárlé rodiče, bude ideální vytvořit hostinský pokoj se zázemím, včetně šatny a koupelny.

Nelze zapomenout na venkovní záliby, údržbu domu a zahrady. Nejhorší je, když se postaví pěkný dům a pak na pozemku postupně přibývají různé "přílepky" ve formě druhé garáže, prádelny, kolny na zahradní stroje a přístroje či uskladnění sezónní výzdoby a výbavy.

Materiály i barvy rozhodují
Také architekti mají svůj rukopis. Jsou to umělci svého oboru. Vždyť se podívejme, kolik význačných architektů vytvořilo nejen velké celky, divadla či městské části, ale zároveň také rodinné domy a vily, které jsou dodnes součástí našeho historického dědictví. Stačí jmenovat architekta Adolfa Loose, sochaře Františka Bílka, ze současných například Martina Rajniše nebo Evu Jiřičnou. Co člověk, to styl. Některé stavby, které jsou oceňované a uznávané, se vám nemusí svým vzhledem líbit.

Proto už na počátku potřebujete představu, jak má váš dům působit. Jaké barvy preferujete, jaké materiály se vám líbí – zda je to kov nebo dřevo, beton či sklo. Když si vytipujete několik architektonických ateliérů, podívejte se na jejich reference. Oslovte vybrané a zkuste jim napsat své představy. Počítejte, že první schůzka bude ryze orientační a ne s každým si musíte sednout i lidsky, i kdyby se vám jeho dílo sebevíce líbilo. Přesto je takové porozumění architekta a investora – budoucího majitele domu – velmi důležité.

Architekt totiž nejen stavbu navrhne, ale také dohlídne na samotnou realizaci a celkové vyznění. Tak, aby váš dům měl svou duši, a zároveň všechny potřebné funkce domu souzněly v jeden harmonický jedinečný celek.

Jindra Svitáková

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
phone: email: