0 k porovnání

Při koupi stavebního pozemku myslete na budoucí velikost domu

Mít už vybraný dům a hledat pozemek, nebo koupit vhodný pozemek v lokalitě, kde chcete bydlet a pak teprve vybírat dům? Je to jak s otázkou, co bylo dříve, zda vejce nebo slepice. Někdo má již vyhlédnutý pozemek a potřebuje na něj vybrat vhodný dům. Někdo sní o domě určitých tvarů a rozměrů a hledá pro něj vhodný pozemek. Co však nikdo nesmí opomenout, je myslet na to, jak se dům může proměňovat v čase.

Přístavky, přílepky, terasy, verandy, zimní zahrady. Prostě slepence všeho druhu najdete u mnoha rodinných domů. Na jednu stranu je to pochopitelné. Lidé postaví dům, který vyhovuje malé rodině, a během dvaceti let v něm má bydlet dvojnásobný počet osob. A tak se přestavuje a dostavuje. Jak zabránit tomu, aby z původního projektu nevznikl paskvil? Řešení nabízí progresivní modulární architektura. Stavby složené z prefabrikovaných dílců jsou celosvětovým trendem, i když u nás se tento směr rozvíjí pomaleji. Přístup veřejnosti je často opatrný díky špatným zkušenostem z intenzivní panelové výstavby 70. a 80. let minulého století, která byla šedivá a dokonale uniformní.

Co je to modulární architektura?
Jako bychom se tak trochu oklikou vraceli k panelové výstavbě. Jen v moderním hávu. Charakterem modulární architektury je totiž prefabrikace a mobilita. Nadstavbou je variabilita, což byl pojem v „době panelové“ prakticky neznámý. Hlavními výhodami modulární architektury jsou suchá výstavba, možnost repasování vysloužilých modulů a extrémní rychlost montáže. A právě díky variabilitě je tento typ staveb prakticky nerozpoznatelný od staveb individuálních. Na rozdíl od nich však nejsou modulární objekty pevně spojeny s pozemkem a je možné je kdykoliv přemístit.

Jak se modulární dům staví a vyrábí?
Základní stavební jednotkou je modul vyrobený v hale. Moduly se smontují v jeden celek, připraví se také vnitřní rozvody, obklady a podlahy a následně se vše převeze na místo určení.

Konstrukce objektu může být dřevěná, ocelová, nebo z pozinkovaného plechu. Stěny modulu jsou obvykle tvořeny sendvičovými panely různých typů (sádrokartonové, sádrovláknité, cementotřískové, OSB desky), které jsou již předvyplněny izolačními materiály a pokryty finální pohledovou vrstvou (omítka, plech, dřevo, sklo, hliník apod.). Stěny mohou být dokonce i celoprosklené. Každý dům tak může být jedinečný, vyrobený dle individuálního přání stavebníka. Ten také vybírá okna, dveře, schodiště, střechy, podlahy či sanitární vybavení, a tak je každý dům opravdu originál.

Modulární domy mohou být také vyrobené tak, aby byly nezávislé na veřejných distribučních sítích (tzv. technologie off-grid) či jako „chytré“ domy ovládané prostřednictvím mobilního telefonu.

Výhodou je rychlost výstavby a nižší náklady
Základní výhodou je rychlá výstavba, a to díky tomu, že vše je připraveno ve výrobně. Pak mohou být ty jednodušší stavby zkonstruovány na místě určení během jednoho týdne.  Na místě je třeba pouze provést zemní vrty, nainstalovat piloty, a s pomocí jeřábu smontovat vyrobené díly.

Díky suché výstavbě nejsou třeba technologické přestávky spojené se schnutím stavebních materiálů, a tak stavba může proběhnout v jakémkoliv ročním období. Přitom ji nedoprovází hluk, prach, ani často obtěžující hluk těžké stavební techniky. To vše se samozřejmě projeví na příznivé ceně domu.

Cena nejmenších a technologicky nejjednodušších modelů se může pohybovat už od cca 650 000 Kč. K tomu je třeba připočítat dopravu, usazení modulů, pronájem jeřábu a provedení pilot nebo zemních vrutů. Následně se cena liší dle požadavků stavebníka na vnitřní konstrukce a vybavení.

Modulární domy disponují ohromnou variabilitou. Proto jsou to vhodné domy pro mladé rodiny, kdy k domu lze postupně přidat další modul a dům rozšířit, a přitom zachovat jeho eleganci a sourodost. Nebo lze po čase modul rozdělit na více jednotek, či dokonce přemístit jinam.

 

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
phone: email: fname: