0 k porovnání

Při koupi nemovitosti nezapomeňte zkontrolovat stav elektroinstalace

24.3.2020 - Když vám vyhoří byt pár týdnů poté, co jste jej koupili, není to nic příjemného. Přitom prodávající vůbec nemusel vědět o nějaké závadě. Elektroinstalace totiž není vidět. A pak se třeba dlouhodobým používáním zásuvky ulomí drát a neštěstí je hotovo.

V 50. letech minulého století se v nově stavěných domech začal používat pro elektrické rozvody hliník. Po 2. světové válce totiž bylo velmi málo vydatných a hospodářsky zužitkovatelných ložisek mědi a tehdejší prognózy její těžby nebyly optimistické.

Dostupná a levná surovina
Vzhledem k plánované výstavbě panelových sídlišť se předpokládala velká spotřeba suroviny pro elektrorozvody. A hliník byl dostupný a levný. Dovážel se z Maďarska, kde se nacházely bohaté surovinové zdroje bauxitu.

A samozřejmě byla to v té době dobrá náhrada. Technicky hliník vyhovoval tehdejším státním normám. V 50. a 60. letech měly domácnosti mnohem nižší příkon. Neužívaly se varné konvice, mikrovlnné trouby, toustovače, odšťavňovače. A dostupné domácí spotřebiče měly mnohem nižší příkon.

Ovšem jak přibývaly do domácností nové přístroje, projevily se špatné vlastnosti hliníku. Tlakem se může deformovat. Pokud se alespoň jednou za dva roky všechny zásuvky a vypínače nezkontrolují, hliník se stále více zahřívá a požár na sebe nemusí nechat dlouho čekat.

Dokumentace je základ
Elektroinstalace by měla být pro všechny objekty, postavené od počátku 20. století, zanesena v dokumentaci. Výkresová dokumentace mapuje půdorysné zakreslení rozvodů, doplněné o blokové schéma. Dá tak uživateli možnost zorientovat se ve stávajícím objektu. Při koupi nemovitosti byste si měli k dokumentaci vyžádat také jak původní revizní zprávu, tak tu nejnovější.

Proudová hodnota hlavního jističe
Stará nemovitost znamená málo plánovaných spotřebičů. Tím je dáno, že jistič měl obvykle malou proudovou hodnotu. Tu naleznete v hlavní rozvodné skříni či v rozvaděči na patře bytu. S největší pravděpodobností budete muset počítat s navýšením hodnoty, aby rozvody utáhly větší odběr. Zvláště pokud počítáte například s instalací klimatizace, varné desky a podobných náročných spotřebičů.

Pro navýšení hlavního jističe budete potřebovat souhlas správce sítě. Do budoucích nákladů si tak započítejte poplatek za jednorázové navýšení jističe a vyšší měsíční poplatky za elektřinu.

Elektrické okruhy a proudový chránič
Počet okruhů zjistíte, když se podíváte do rozvodné skříně a spočítáte počet samostatných páček. V bytech byly dříve zřizovány tři okruhy. Dnes ovšem by měl být počet okruhů podstatně vyšší. Pro všechna plánovaná elektrická zařízení s příkonem 2kW a více doporučují odborníci samostatné obvody. Minimální počet pro byt 2+1 bývá pět, ale běžně je to i 12 okruhů. Jak říkají elektrikáři, "zásuvek není nikdy dost".

Zkontrolujte také, zda je instalován proudový chránič, který ochrání vaši domácnost před nepříjemnými událostmi. Měly by do něj být zapojeny všechny zásuvkové okruhy, vyjma lednice. Chránič měří unikající proud, a pokud ten překročí určitou mez, chránič vypne a odpojí daný okruh. A vy se dozvíte, že právě v tomto místě či napojeném spotřebiči může být závada, která by mohla způsobit problémy.

Získat před koupí nemovitosti podrobné informace o stavu elektrorozvodů je důležité. Předejdete tím následně možným komplikacím a spočítáte si, jaké další náklady na vás v souvislosti s případnou rekonstrukcí elektroinstalace čekají.

Jindra Svitáková

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
email: lname: