0 k porovnání

Praha 6 – vyhledávaná adresa nejen mezi Pražany

24.6.2021 - Bydlet v městské části Praha 6, mezi prvorepublikovými vilami, ambasádami a v blízkosti Pražského Hradu, vždy znamenalo žít na prestižním místě. I proto patří právě Praha 6 k nejdražším lokalitám nejen v Praze, ale také v České republice. I přes vysoké ceny nemovitostí evidují místní realitní makléři stále velkou poptávku nejen po bytech a rodinných domech, ale také po stavebních pozemcích. Nemovitostí k prodeji je ale v Praze 6 poskrovnu.

Podle Martiny Vyplelové z realitní kanceláře Makléřky ze šestky, si Praha 6 již několik desítek let zachovává své původní kouzlo a atraktivitu. "Krásné historické budovy, zelená náměstí, skvělá síť obchodů a služeb, to vše jen pár minut od centra a pár kroků od Šárky, Stromovky nebo Hvězdy. Praha 6 žije kulturou, je největší městskou částí, přitom se tu lidé znají a setkávají tak, jak tomu bylo dříve, zejména v okolí Dejvic a Bubenče. Pro vše zmíněné se na Prahu 6 lidé tak rádi stěhují, a tak neradi ji opouštějí,“ upřesňuje Martina Vyplelová.

Najít aktuálně nejžádanější typ nemovitosti je téměř nemožné. Stačí, aby se objevil na některém z realitních serverů rodinný dům, byt či stavební pozemek určený k prodeji a prodávající si mohou mezi zájemci vybírat.  

"Poptávka po nemovitostech na Praze 6 je velmi silná ve všech segmentech. Zájem je o koupi bytů, domů, luxusních vil i pozemků. V oblasti pronájmů jde nejvíce o byty a komerční prostory. Každým dnem přibývá ověřených zájemců s dostatečnými finančními prostředky vč. zájemců s vlastními zdroji. Ceny šplhají vzhůru a volná nemovitost na prodej se často ani nedostane na inzertní servery. Ihned totiž reagují čekající klienti z předchozích prodejů nebo z upoutávek na naši prezentaci na sociálních sítích či bannerů rozmístěných po Praze 6," popisuje aktuální situaci Martina Vyplelová.

Pro realitní makléře je nyní mnohem těžší získat nemovitost do nabídky než najít zájemce. To ovšem neplatí o pronájmech bytů. Právě pražský trh s pronájmy prošel za poslední rok výraznou změnou. Mnoho vlastníků bytů, kteří je původně nabízeli ke krátkodobým pronájmům skončili díky pandemii bez klientů. Mnozí z nich se rozhodli pro dlouhodobý pronájem.

Jenže uvedení velkého množství nájemních bytů na trh způsobilo výrazné snížení cen nájemného, což potvrzuje i Martina Vyplelová a dodává: "V důsledku pandemie došlo k odlivu turistů, studentů a také pracovníků z důvodu zavedení home office a téměř ze dne na den zmizela poptávka po krátkodobých pronájmech. Tím se zvýšil počet bytů nabízených k dlouhodobému pronájmu a došlo k poklesu cen nájmů. V Praze 6 evidujeme pokles cen o cca 10 % - 15 %. Např. byt 2+kk s terasou o celkové už. ploše 53 m2 v ulici Národní obrany jsme před pandemií pronajali za 17.000 Kč + služby. V prosinci 2020 jsme stejný byt pronajali za 15.000 Kč + služby. Změna trendu závisí na návratu turistů a vývoji pandemie."

Situace s pronájmy ovšem nemusí být dlouhodobá. Jakmile pandemie odezní a do Prahy se vrátí nejen turisté, ale také studenti, poptávka po nájemním bydlení se opět zvýší. To ovšem nic nemění na tom, že i v budoucnu bude městská část Praha 6 patřit mezi atraktivní lokality nejen pro bydlení, ale i trávení volného času.

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
fname: email: phone: