0 k porovnání

Pandemie nastolila nové priority v bydlení a správě bytových domů

11.12.2020 - Na online konferenci zástupců bytových družstev FÓRUM BD 2020 začátkem listopadu tohoto roku bylo konstatováno, že pandemie viru COVID-19 v budoucnu změní priority ve správě bytových domů.

Jak ochránit zdravé a pomoci nemocným
Letošní rok byl však naprosto výjimečný vzhledem ke covidové epidemii. Správci bytových domů se tak museli v údržbě domů soustředit na nové priority.

První z nich jsou opatření ve společných prostorách, a to jak bezpečnostní, tak především hygienická. Lze vůbec projít domem a ničeho se nedotknout? Zajištění potřebných technologií tak, aby obyvatel domu od vstupu, přes ovládání výtahu nebo vjezdu do garáže nemusel na nic sáhnout, je velmi náročné, a to jak technologicky, tak finančně. Přesto však je třeba s takovými opatřeními do budoucna počítat.

Odborník na bydlení, předseda České společnosti pro rozvoj bydlení a předseda představenstva SBD Praha Mgr. Martin Kroh konstatoval, že antivirově se dá na delší dobu ošetřit zábradlí, vstupní dveře, poštovní schránky, interiéry schodišť i různá madla. Ovšem v domech je třeba aktuálně řešit také další problematiku. Jsou to například přístupové systémy do domu kvůli donášce jídla, nebo řešení havárie v bytě u pozitivně testovaného člověka.

Home office se stává běžným způsobem práce
Z domova nikdy nepracovalo tolik lidí jako v letošním roce. Ještě loni to bylo pouze 4 % Čechů, zatímco například v Nizozemsku 14 %. Na jaře letošního roku podle výzkumu společností PAQ Research a Google pracovalo v Česku z domova 23 % zaměstnanců a podnikatelů. A některé společnosti se rozhodly u profesí, které to umožňují, přejít takřka výhradně na tento způsob práce.

Tato změna však s sebou nese zvýšené nároky na připojení internetu v domě. Do současné doby se internetové připojení v bytech využívalo většinou jako zájmová aktivita typu vyřízení soukromé pošty, sledování filmů, poslouchání hudby či hraní her na mobilních zařízeních. To je však minulostí. Pracovní povinnosti a školní online výuka s sebou přinesly potřebu připojit v domácnosti třeba čtyři osoby, které budou současně pracovat či komunikovat se svými zaměstnavateli, kolegy a vyučujícími. To s sebou přináší podstatně vyšší nároky na připojení celých domů na vysokorychlostní internet.

Také prostory v bytech často neodpovídají potřebám home office. Proto některá družstva a SVJ již nyní na základě těchto nových skutečností zvažují, že do "hry" vrátí leckde nevyužívané společné prostory, jako jsou bývalé kočárkárny, sušárny či prádelny. V budoucnu by se z nich mohly stát sdílené kanceláře pro obyvatele domů s výkonným připojením na internet a potřebným zázemím.

Realitní trh bude reflektovat nové nároky kupujících
Ještě v srpnu 2020 podle aktuálních dat společnosti Deloitte rostly ceny bytů především v Praze. Ovšem podle zprávy z počátku listopadu začaly ceny bytů v Praze stagnovat, či dokonce mírně klesat a vrací se na úroveň konce roku 2019. Metr čtvereční pražského bytu tak vyjde aktuálně na 92 tisíc korun.

Jiná situace je však v Brně. Tam ceny bytů i pronájmů rostou. V současné době jsou nyní pronájmy s cenou 231 korun za metr čtvereční historicky nejdražší.

Potenciální zájemci si však stále více začínají všímat správy a údržby domu, kde zvažují byt koupit či pronajmout. Do svých požadavků zahrnují právě i potřebu rychlého internetového připojení a daleko více je zajímá hygiena a bezpečnost celého bytového domu.

Pokud budou vlastníci bytových domů schopni reagovat na novou situaci a nabídnou kupujícím či nájemcům tento, dosud zdánlivě nadstandardní servis, zcela jistě se to projeví ve zvýšení cen bytů, které budou kupující ochotni zaplatit. 

Jindra Svitáková

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
fname: email: