0 k porovnání

Od letošního roku není možné uplatnit DPH u nájmu nemovitostí určených k bydlení

26.1.2021 - Do konce roku 2020 mohli pronajímatelé jakékoli nemovité věci při pronájmu jinému plátci DPH uplatnit daňový odpočet. Parlament však novelou zákona o DPH, zákonem č. 80/2019 Sb., tuto možnost od 1. 1. 2021 omezil. Co to znamená pro pronajímatele a nájemce?

Od 1. 1. 2021 není dle § 56 zákona možné DPH uplatnit v případě pronájmu rodinného domu včetně pozemku, jehož je rodinný dům součástí. Stejně tak není možné DPH uplatnit u bytové jednotky, obytného prostoru a také stavby, ve které je alespoň 60 % podlahové plochy tvořeno obytným prostorem.

Změna se týká nejen nových nabyvatelů bytových nemovitostí, ale i těch plátců DPH, kteří již bytové nemovitosti vlastní a DPH u nich uplatňovali. Těch se také může týkat povinnost provést úpravu odpočtu daně dle § 78a zákona.

Podrobnější informace můžete nalézt na stránkách Finanční správy.

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
fullname: phone: lname: