0 k porovnání

Navzdory růstu sazeb trhají objemy sjednaných hypoték rekordy

22.7.2021 - V červnu bylo podle dnes zveřejněných dat serveru hypoindex.cz poskytnuto 14 069 hypotečních úvěrů, což znamená meziroční nárůst o 84,6 %. Také celkový objem sjednaných hypotečních úvěrů meziročně vzrostl. Tentokrát o 112,3 % na 44,473 mld. Kč.

"Červnové objemy jsou stále ještě dozvukem extrémně silné poptávky v prvních 4-5 měsících letošního roku, kde velkou část úvěrů tvořily úvěry na refinancování dříve poskytnutých hypoték. V druhé polovině roku už budou objemy pravděpodobně nižší. To že se jedná o dříve rozjednané úvěry, které se nyní v červnu dopracovávaly, potvrzuje i reportovaná průměrná sazba 2,13 %. Nabídkové sazby v mezičase znatelně povyrostly a právě růst sazeb je jedním z faktorů, z kterých vyvozujeme, že poptávka se v druhé polovině částečně zmenší. Refinancování totiž už bude s vyššími sazbami méně atraktivní," říká Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance.

V prvním pololetí letošního roku sjednaly banky hypoteční úvěry za rekordních 224 mld. Kč, což je podobný objem, jako se udělalo hypoték v letech 2016 a 2017 za celý rok. "Letošní celoroční produkci v tuto chvíli odhadujeme na zhruba 335 mld. Kč," říká Libor Vojta Ostatek.

Průměrná nabídková sazba stoupla na 2,42 %. Fincentrum Hypoindex je na 2,13 %
Červen přinesl další růst úrokových sazeb hypoték. Své sazby zvýšila Air Bank, Fio banka, Moneta Money Bank, Česká spořitelna, Hypoteční banka, ČSOB, UniCredit Bank, Sberbank, Komerční banka, Equa Bank a banka Creditas. Průměrná nabídková úroková sazba hypoték do 70 % LTV měřená indexem GOFI 70 vzrostla v červnu meziměsíčně o 11 setin procentního bodu na 2,42 %.

Růst úrokových sazeb nyní potvrdila i čísla hypoindexu. Průměrná úroková sazba v červnu sjednaných hypoték vzrostla oproti květnu o 7 setin procentního bodu na 2,13 %, což je však hluboko pod průměrem nabídkových sazeb.

"Rozdíl mezi průměrem nabídkových a realizačních sazeb vyplývá z doby nutné pro   schvalování hypoték. Realizační sazby na úroveň nabídkových sazeb dorostou v následujících měsících," říká Libor Vojta Ostatek.

Úvěry na bydlení objemy hypoték

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
lname: fullname: fname: phone: