0 k porovnání

Na co si dát pozor, když kupujete dřevostavbu?

6.4.2021 - Dřevostavba je v mnoha ohledech jiný typ stavby než klasická stavba zděná. Při koupi je třeba ověřit si některé skutečnosti a umět se zeptat na ty správné konkrétní věci. Podstatné bude, zda kupujete dřevostavbu starší, nebo novou, postavenou v pasivním standardu.

Staré chaty a montované dřevostavby
Sruby a chaty, které se stavěly již od první poloviny minulého století, měly spíše rekreační účel. Na chatu se jezdilo zásadně v létě, a proto to byly stavby jednoduché, kde se neřešily úniky tepla. Při špatném počasí zvládla chatu vytopit malá kamna, na podzim se chata tzv. zazimovala a používat se začala další jaro. Postupem času se některé chaty začaly využívat celoročně, a tak byly přestavovány, přistavovány o koupelny, a také zateplovány. Pokud je zateplení provedeno kvalitně, může jít o domy, které vydrží mnoho dalších desetiletí.

V šedesátých až osmdesátých letech pak nastala rychlá výstavba levných montovaných dřevostaveb, které však měly mnoho konstrukčních nedostatků. Tloušťka stěn byla relativně malá a jejich největší slabinou byla zcela nedostatečná či nefunkční tepelná izolace. Okny a špatně zateplenými stěnami z těchto staveb uniká až 75 % tepla. Ve skladbě stěny většinou chybí parotěsná fólie, nebo bývá poškozená. Pak se ve stěnách může tvořit kondenzát, který vytváří příznivé prostředí pro tvorbu plísní. Tento kondenzát navíc narušuje statickou nosnost konstrukce a napomáhá degradaci materiálu.

Důležité informace
Životnost dřevostaveb může být i staletí. Je však třeba je dobře chránit proti vlhkosti, která umožňuje život dřevokazných hub nebo hmyzu. Nízká vlhkost v konstrukci je tedy nejdůležitějším předpokladem dlouhé životnosti.

Ptejte se, z čeho se skládá konstrukce domu. Zda je použita parotěsná fólie či není. Ovšem počítejte s tím, že u montovaných dřevostaveb nelze kvůli sendvičové skladbě stěny překontrolovat stav konstrukce a následky se mohou projevit až po několika letech.

Pokud se časem projeví, že parotěsná fólie je nefunkční, bude dům čekat celková rekonstrukce, včetně výměny nosných částí, dezinfekce a vysušení stěnových meziprostor. Následovat bude montáž nové izolace, zateplovacího systému a exteriérové opláštění.

Je otázkou, zda finanční náročnost takové rekonstrukce nedosáhne hodnoty nového domu. Stává se, že se nakonec nový majitel rozhodne dům zbourat a nechá si postavit nový.

Nová dřevostavba
Dřevostavby budované v tomto století, se mohou také značně lišit. I při respektování moderních technologií a požadavků na kvalitní zateplení je až od letošního roku třeba stavět pouze nízkoenergetické domy. Navíc mnoho dřevostaveb, postavených v minulých třech desetiletích nemusí splňovat představy o moderním a kvalitním bydlení.

Nejdůležitější je samozřejmě konstrukce stavby. Pouze kvalitně provedená stavba odolá vlhkosti. Jinak kupujícího čekají podobné potíže jako v případě staré chaty. Důležitý je materiál. Dům z masivních dřevěných panelů má zcela jinou schopnost akumulovat teplo, nežli stavba sloupkové konstrukce vyplněná izolací.

Někdy je v dřevostavbách podceněna akustika. U levných dřevostaveb také nelze počítat s kvalitním vybavením. Většinou jsou použita nejběžnější plastová okna a dveře i levná sanita a další zařízení. Pokud jsou navíc okna malá a vy byste si představovali více světla v interiéru, nemusí to konstrukce umožnit. Pak může být problém vsadit nová okna či zbourat příčky a otevřít vnitřní prostor tak, jak je v současné době zvykem.

K domům stavěným v posledních desetiletích existuje stavební dokumentace, z níž lze veškeré potřebné údaje o konstrukci dřevostavby zjistit. To bývá problémem u starých dřevostaveb, které navíc třeba několikrát změnily majitele. Proto je třeba již při koupi zvážit, zda bude stačit rekonstrukce, či zda vlastně kupujete pěkný pozemek pro novou stavbu. 

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
fname: lname: phone: email: