0 k porovnání

Lehké zamyšlení nad výší provizí realitních makléřů u různých realitních kanceláří​

Pojďme se společně podívat na to, jaké mohou dnes, realitní makléři, v různých realitních kancelářích a různých systémech odměňování, vydělávat odlišné příjmy za stejnou práci (zprostředkování prodeje a koupě nemovitostí).

Jeden z důležitých faktorů, který může ovlivnit výhodnost vyplácení provizí je v tom, zda realitka vyplácí provizi z celé částky, kterou obdrží od klienta, nebo zda základnu poníží o 21% DPH. Některé realitky, proto, aby mohly vyplatit provizi z celé základny včetně DPH makléře nutí, aby se stal dobrovolně plátcem DPH, což se, z mého pohledu a při zohlednění všech pro a proti, nevyplatí (nemůže využít jednoduchého a výhodného paušálního danění příjmů, musí si platit daňového poradce, vyplňovat spousty složitých formulářů, apod.); pokud však příjmy makléře přesáhnou roční obrat 1.000.000,- Kč, což se, ze statistik rozhodně nepovede každému makléři, pak se musí stát plátcem DPH ze zákona.

Dalším faktorem je samozřejmě to, jak se daná realitka o své makléře stará, jaké jim připraví zázemí a jakou jim dává morální podporu.

Dále je potřeba zohlednit veškerou propagaci a podporu, kterou vynaloží makléř či daná realitka, nebo společně, každý měsíc (billboardy na propagaci dané realitky; propagace značky na automobilech; pronájem kanceláře a nákladů s jejím provozem; servis asistentky; právní a daňový servis; plachty k označení prodávaných nemovitostí; vizitky; veškerá inzerce internetová na mnoha serverech; inzerce tištěná, letáková a vývěsková; webové a softwarové aplikace; apod.) a to může činit minim. 20% z obratu realitky na makléře.

Pro srovnání vezmeme výši provize 100.000,- Kč plus DPH, jako základnu odměny realitní kanceláře.

Na realitním trhu v ČR jsou mj. následující možnosti:

A. mnoha úrovňový postupový systém s nízkými provizemi a s placenou podporou. Začínající makléř dostává 35% provizi, následně při plnění daných měsíčních obratů může postupovat v kariéře po 2-4%, ale běžný makléř málokdy přesáhne 45% provizi. Má však zde zmíněnou placenou podporu při aktivní spolupráci ve výši cca 20% (35+20%=55%). Vlastní provize tedy činí 35%. Skutečná čistá provize bez podpory při obratu 100.000,- plus DPH x 35% = 35.000,- Kč.

B. bez postupový systém s vyššími provizemi, ale většinou zcela bez placené podpory od realitky. Makléř zde má např. 50% provizi, minimální placenou podporu, sám tedy vynaloží (cca 15%) a to znamená, že po odečtení těchto 15% průměrných nákladů zůstane z 50% provize danému makléři pouhých 35% provize. Skutečná čistá provize s odečtenou podporou při obratu 100.000,- plus DPH x 35% = 35.000,- Kč.

C. bez postupový systém s vysokými provizemi, zcela bez placené podpory od realitky. Makléř zde má např. 80% provizi, ale s podmínkou úhrady paušálu každý měsíc cca 15.000,- Kč a to i když v daný měsíc nic neprodá. Nemá žádnou placenou podporu, kterou tedy vynaloží sám (cca 20%) a to znamená, že po odečtení zmíněných 15.000,- Kč (u 100.000 obratu = 15%) a 20% průměrných nákladů zůstane z 80% provize danému makléři 45% provize. Skutečná čistá provize s odečtenou podporou při obratu 100.000,- plus DPH x 45% = 45.000,- Kč.

D. dvoustupňový systém s vysoce motivačně nastavenými provizemi, s podporou od realitky. Začínající makléř zde má, při obratu 100.000,- plus DPH, jako neplátce DPH, po srovnání = 48% + 15% podporu = v součtu 63%. Skutečná čistá provize bez podpory u začínajícího makléře po srovnání = 48.000,-.  V tomto systému odměňování zapracovaný makléř může velice rychle postoupit o 22% na 72% + 15% podpora = v součtu 87%. Skutečná čistá provize bez podpory u zapracovaného makléře po srovnání = 72.000,- Kč. Provize s podporou až 87% a bez velkých paušálů ! Tento Dvoustupňový systém provizí, který používá naše realitka CERET Reality, patří mezi nejvýhodnější na realitním trhu !

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
fullname: lname: