0 k porovnání

Kupujete nemovitost? Nezapomeňte zkontrolovat funkčnost veškerého zařízení

 

Zařízený byt může být široký pojem. Od developera v tomto případě dostanete byt se sanitárním vybavením, podlahovými krytinami, a možná i kuchyňskou linkou. Takové byty také prodávají soukromí vlastníci, kteří byt například zdědili. Rekonstruují jej, vybaví základním zařízením a dají na realitní trh. Zařízený byt však také může znamenat včetně nábytku. Co vše je dobré zkontrolovat?

Byt vybavený základním zařízením také potřebuje kontrolu
Než převezmete nový a relativně prázdný byt, důkladně zkontrolujte, zda vše funguje a je dobře namontováno. Poklepejte na obklady, poznáte, zda jsou dobře přilepené. Zjistěte, jestli teče voda a dobře splachuje záchod. Zkontrolujte si dovírání a zamykání všech dveří, funkčnost případných alarmů a požárních hlásičů. Od nich by vám vlastník nebo developer měl předložit příslušné revizní zprávy či informace o kontrolní zkoušce. Informujte se, kde jsou od těchto zařízení napájecí zdroje a nechte si k předávacímu protokolu přiložit návod k použití. Zkontrolujte, zda jsou namontované měřiče spotřeby tepla (v případě dálkového vytápění) a vody. Nechte do předávacího protokolu zapsat jejich hodnoty.

Zkontrolujte, zda jsou popsané elektrické jističe – neměli byste po převzetí bytu pobíhat po místnostech a kontrolovat, které zásuvky či vypínače patří k danému jističi. Zkontrolujte zvonek a domácí telefon. V neposlední řadě ověřte funkčnost všech instalovaných spotřebičů – pračky, sušičky, sporáku, trouby. Nechte si předložit záruční listy a návody k použití.

Pokud něco nefunguje, byt nepřebírejte a požadujte opravu. Poškozené zařízení nechte vyměnit. Proč byste se později měli starat o reklamace?

Rozhodli jste se pro nadstandard v novém bytě? Zkontrolujte ho.
Developeři často nabízejí za příplatek nadstandardní vybavení. Týká se to především koupelen, podlahových krytin, ale může jít i o dveře, elektrické spotřebiče a další. Pokud jste si vybrali nadstandard, prověřte si, zda je opravdu namontován. V některých případech je nadstandard od developera sice po slevě, ale stále dražší, než kdybyste si materiál zajistili sami. Buďte opatrní. Počítejte a přemýšlejte, co se vám vyplatí, aby se byt zbytečně neprodražil, ale přesto jste měli kvalitu, kterou jste si objednali.

Starší byt se zařízením se málokdy vyplatí
Pokud nepotřebujete rychle bydlet a jste v situaci, kdy nemáte žádné vybavení, vyplatí se starší byt kupovat prázdný. Přece jen bude třeba vymalovat a udělat, když ne kompletní rekonstrukci, tak alespoň minimální kosmetické zásahy.

Pokud ale bude prodávající trvat na tom, že byt prodá pouze se zařízením a jste pro jeho koupi z různých důvodů rozhodnuti, opět je třeba pečlivá kontrola. Prověřte funkčnost všeho, co v bytě je. Nechte si také předložit záruční listy nebo návody k použití. Případně nechte do protokolu zapsat stáří jednotlivých kusů zařízení i nábytku. Trvejte na tom, že v bytě lze ponechat pouze funkční věci. Proč byste měli po nastěhování řešit nefungující pračku či jiný spotřebič.

Nebojte se odtáhnout nábytek v rohu, nebo prostě za stěnou, která sousedí s nebytovým prostorem nebo s ulicí. Mohla by tam být plíseň, kterou nábytek pouze vhodně zakrývá. A i když tuto skutečnost můžete později reklamovat a požadovat slevu, jednodušší je dohodnout se s prodávajícím na místě. Nechte vše zanést do kupní smlouvy. V příloze kupní smlouvy může být i veškeré vybavení, jeho stáří a případné vady či opotřebení. Jen tak ochráníte svou investici.

Koupě zařízeného bytu může být někdy dobrou volbou. Ovšem jak při převzetí nového či rekonstruovaného bytu, tak při koupi bytu staršího je třeba provést pečlivou kontrolu funkčnosti veškerého zařízení.

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
fname: lname: