0 k porovnání

Je výhodnější pronajímat zařízený nebo nezařízený byt?

6.1.2021 - Pronajímatel musí nabídnout byt k pronájmu v obyvatelném stavu. To je samozřejmé. Ovšem mnoho nových majitelů bytů určených k pronájmu zpočátku zvažuje, zda byt zařídit nebo jej pronajímat nezařízený. Vše má své pro a proti.

Základní vybavení musí být v každém bytě
Nikdo nebude mít zájem o pronájem holobytu. Takže i v tak zvaně nezařízeném bytě musí být základní vybavení, jako je kuchyňská linka s varnou deskou, a dnes už i myčkou, lednice, případně dalšími vestavěnými spotřebiči. Koupelna kvalitního bytu bývá vybavena pračkou, případně sušičkou. Dobré jsou vestavěné skříně, které poskytnou potřebný úložný prostor. Další vybavení již záleží na typu pronájmu.

Pro krátkodobé pronájmy se hodí vybavený byt
Byt s veškerým vybavením se hodí pro krátkodobé pronájmy. Pro studenty, zahraniční pracovníky, turisty či manažery na služebních cestách nebo delších pracovních pobytech mimo své stálé pracoviště. Ti nechtějí shánět peřinynádobí a televizi. Chtějí přijet do čistého vybaveného bytu, který budou pár dnů, týdnů či měsíců užívat.

Dlouhodobé pronájmy spíše nevybavujte
Pokud vám jako pronajímateli vyhovuje dlouhodobý nájemní vztah, byt vybavovat nemusíte. Naopak. Lze počítat s tím, že nájemce, který se do něj nastěhuje, buď bude mít své vybavení z minulého bytu, nebo si bude chtít pořídit nábytek podle svého vkusu. Pokud někdo plánuje zůstat v bytě třeba i desítky let, je pochopitelné, že si chce zařídit byt po svém.

Dosavadní nábytek pak může být v bytě spíš na obtíž. Stejné to je s barevnými dekoracemi. Byt určený k dlouhodobému pronájmu je lepší zařídit v neutrálních barvách a šetřit na pestrých dekoracích. Lepší je nechat to na nájemci a v případě dlouhodobého pronájmu mu dovolit vymalovat a dekorovat po svém.

Mnohdy se zájemci setkávají s podmínkou pronajímatele, že se nesmí do stěn zatloukat hřebíky. Dovedete si představit dlouhodobý pronájem, aniž byste si pověsili obrázek, kalendář nebo fotky svých blízkých? U krátkodobých pobytů je to pochopitelné, ovšem taková podmínka může při prohlídce leckoho odradit.

Jakou výbavu do bytu k pronájmu pořídit
Každý ví, jak vybavit byt. Záleží ale na plánovaném počtu osob, které mají v bytě spát, případně pracovat či studovat. Jiné to bude pro turisty, jiné pro studenty a jiné pro manažery.

Pokud plánujete byt pronajímat pracovníkům na služebních cestách, můžete byt vybavit komfortněji. Nutné je počítat s pracovním stolem, kvalitním připojením k internetu a odpočinkovou částí. Důležité je také kompletní vybavení koupelen a základní vybavení kuchyně. Pro tento účel pronájmu je dobré poskytnout i základní sadu pro vaření typu sůl, pepř, čaj, káva, cukr. Když se někdo ubytuje po namáhavém pracovním dni, ocení, že si může rychle uvařit kávu, než třeba vyrazí na večeři nebo nakoupit.

Jestliže plánujete nabídnout byt studentům, mělo by být vybavení dostatečné, ale jednoduché, aby se dalo snadno opravit či zrenovovat. Ideálně dřevěné židle bez čalounění, sedací souprava v neutrálních barvách. Otázkou jsou matrace do postelí. Přece jen student si může byt pronajmout i na několik let a někdy dá přednost vlastní matraci. Je dobré domluvit se při prohlídce a nabídnout buď zakoupení nové matrace, nebo možnost pořídit si vlastní.

Vybavení bytu je dobré přizpůsobit typu nájmu a jeho potenciálním obyvatelům. Každopádně základem by měly být neutrální barvy, vybavená kuchyň a koupelna bez zbytečných ozdob a extravagancí.

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
fullname: lname: phone: