0 k porovnání

Jak vybrat ideální nemovitost pro malé podnikání

10.6.2021 - Začali jste podnikat doma a živnost se rozrostla tak, že potřebujete prostory pro podnikání? Každá živnost má svá specifika a ne pro všechny se hodí každý prostor. Při výběru prostorů pro podnikání si promyslete, co vše k úspěšnému výkonu své práce potřebujete.

Když pečete, vaříte, prodáváte
Provozovna, v níž chcete prodávat zboží denní potřeby, jako je pečivo, oblečení, obuv a podobné, bude vyžadovat přímý vstup z ulice. Nejlepší je samozřejmě vstup bezbariérový, tedy z obchodu bez schodů rovnou do obchůdku. Musí mít také dostatečně prostorné zázemí, aby bylo kde skladovat zboží.

Do skladu by se v případě manipulace s potravinami nemělo chodit přes prodejnu. Jestliže to je jiný druh zboží, například drogistické, oděvy apod., tam je to možné. Každopádně myslete na to, že každý schod do skladu znamená problém. Když vám dodavatel přiveze paletu knih, nebo krabice s botami, v případě bariér znamená ručně odnosit zboží. Byli byste překvapeni, kolik tun pak měsíčně projde vašima rukama.

Pokud budete mít s obchodem zároveň výrobnu (pečivo, chlebíčky apod.), musíte dodržet přísné hygienické předpisy související s výrobou potravin. To znamená oddělení této sekce od dalších, zvýšené nároky na hygienu, samostatné větrání a skladování. Prostory musí být pro tento typ užívání schváleny stavebním úřadem. Pokud nejsou, bude nutno provést rekolaudaci. Nutné je také stanovisko hygienické stanice a hasičského záchranného sboru. Pokud si tedy vyberete prostor, nejprve jeho užití pro účely potravinářské výroby konzultujte s pracovníky příslušných úřadů.

Poskytování služeb nemusí být na hlavní ulici
Prodejny běžného sortimentu denní potřeby se snaží být co nejblíže svým zákazníkům. Je pochopitelné, že nikdo nepojede přes půl města pro zvláště vypečené rohlíčky. Ovšem pokud půjde o počítač, křeslo nebo jinou věc, kterou člověk nekupuje denně, nemusí být provozovna umístěna na hlavní ulici. Vy ušetříte na pronájmu a lidé si vás najdou, zvláště když věnujete čas cílené reklamě.

Právě tak je to se službami. Jestliže hodláte provozovat například opravnu elektroniky, můžete vybrat prostory mimo centrum obce. Pro provozování služeb tohoto typu sice nepotřebujete velké skladovací prostory, ale zase budete potřebovat místo pro opravy. I zde hrají roli bariéry. V případě opravny bot nebo čistírny pár schodů nemusí být problém. Opravujete-li třeba pračky, vybírejte prostory se snadným přístupem a přímým vchodem do servisní části z ulice.

Kancelářské profese, reklama a podobné služby mají větší možnosti
Provozování služeb, jako je reklama, účetnictví, zapojení internetu, překladatelské služby a podobné, mohou vybírat prostory, které by se pro obchodní provozovny nehodily. Většina komunikace se dnes odehrává prostřednictvím e-mailů, videokonferencí a podobných kanálů. Zákazníci chodí jen po domluvě, často spíše pracovníci firmy navštěvují zákazníky.

Proto je výběr nemovitosti pro podnikání jednodušší. Firma nemusí mít sídlo v centru na hlavní třídě. Může být dokonce v menší obci v okolí, a tím šetřit své náklady. Záleží pouze na dopravní dostupnosti, i když i to je dnes pro některé podnikatele nepodstatné. Pokud zaměstná místní obyvatele a většina zákazníků přijíždí na schůzku automobilem, spektrum nemovitostí k pronájmu se podstatně rozšíří. Administrativní prostory mají také podstatně menší nároky na zázemí a hygienu.

Koupit nebo pronajmout?
Pokud máte finanční prostředky nebo byste dosáhli na hypotéku, možná přemýšlíte ihned o koupi nemovitosti. Než zvolíte tuto variantu, odpovězte si na několik otázek:
- Chci v této lokalitě zůstat alespoň deset let?
- Jak bude moje podnikání vypadat za dva, tři roky?
- Pokud budeme expandovat, je zde dostatek prostoru?
- Mám čas nebo finanční prostředky platit někoho, kdo bude nemovitost udržovat?

Odpovězte si poctivě, zda jste ochotni se nemovitosti věnovat a zda má vaše podnikání takový potenciál, abyste mu poskytli vlastní prostor. V případě, že si nejste jisti, volte zatím pronájem.

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
fullname: