0 k porovnání

Jak si najít ideální pronájem

19.5.2020 - Při hledání pronájmu se každý logicky zajímá nejprve o lokalitu a cenu. Podle toho vytipuje vhodné byty, v nichž si pak následně sjedná prohlídku. Pro pronajímatele, který bude na potenciálního nájemce čekat, může hrát roli cokoliv. Včetně prvního dojmu.

Zopakujme si základní pojmy
Vlastník nemovitosti, kterou pronajímá za úplatu jiné osobě, se podle zákona nazývá pronajímatel. Ten, kdo si nemovitost pronajme a bydlí v ní, se nazývá nájemcem (dříve jste se mohli setkat s pojmem nájemník). Nájemce platí nájemné a je odpovědný pronajímateli dle smlouvy za jeho úhradu a plnění dalších domluvených povinností.

Často se plete nájem a podnájem. Pokud si nepronajímáte nemovitost či její část od vlastníka, ale od nájemce (který k tomu má od vlastníka oprávnění), pak se jedná o podnájem.

První dojem je důležitý
Prvním dojmem můžete leccos pokazit, anebo naopak získat pověst slušného a spolehlivého zájemce. První dojem si nemusí pronajímatel učinit na prvním setkání. Stačí i telefonický rozhovor. Následná schůzka jej pak završí.

Slušné, vstřícné (přece vy něco požadujete) a stručné jednání je naprosto nezbytné. Pronajímatele určitě nebudou zajímat v prvním rozhovoru podrobnosti o vašem životě, či proč jste na schůzku přišli pozdě, nepřišli vůbec, nebo přišli nenaladění.

Ptejte se a odpovídejte
Pronajímatel ocení přesně mířené dotazy k nemovitosti. Ovšem ne takové, které jste si mohli přečíst v inzerci. Opakování téhož na místě bude pokládat za ztrátu času. Je běžné, že pronajímatel se na oplátku ptá vás. A mohou to být i osobní záležitosti, na které byste měli odpovědět. Je to jeho nemovitost a má právo se dozvědět, kolik lidí tam bude bydlet, zda vlastníte domácí zvířata a jaká, zda jste kuřáci a podobně. 

V některých státech je naprosto běžné, že si pronajímatelé vyhrazují, zda můžete mít v bytě zvířata. Dokonce jsou nájemní domy, v nichž nesmí bydlet děti. V České republice vám pronajímatel podobné podmínky dávat podle zákona nesmí. Ale když mu na jeho otázky neodpovíte, stejně to časem zjistí. A nepřispěje to k dobrým vztahům. Může se i stát, že vám neprodlouží nájemní smlouvu. Lépe je najít si rovnou pronájem, v němž takové riziko nebude hrozit.  

Důvěřuj, ale prověřuj
Pronajímatelé často vyžadují i další informace. Například zda jste zaměstnaní a v jakém oboru pracujete, či zda nemáte exekuce. Je to pochopitelné, chtějí mít jistotu, že za pár měsíců nepřestanete platit nájem. Stejně tak je slušné odpovědět, proč se stěhujete z předchozího pronájmu a chcete bydlet právě v této lokalitě.

Možné také je, že si vás pronajímatel "vygoogluje". Podívejte se raději včas, zda nemáte na svých sociálních sítích takové fotografie, které by ho mohly odradit. Například obrázky z bujarého večírku ve stávajícím bytě, plné pohozených lahví a nepořádku nemusí pro vaše reference působit právě seriózně.

Jako vás prověřuje pronajímatel, i vy máte právo prověřit si jeho. Zeptejte se jiných nájemců v domě. Rozhlédněte se, zda je dům v pořádku, udržovaný a uklizený. Seznamte se s domovním řádem. Návrh nájemní smlouvy dejte přečíst právníkovi nebo makléři, kterému důvěřujete.

Pokrok v jednání a sjednání smlouvy
Málokdo si hned na první schůzce dohodne pronájem. Většinou se jdete podívat na více nemovitostí. Slušné však je dohodnout se na termínu, kdy se ozvete, zda máte o pronájem vážný zájem nebo jste zvolili jinou nemovitost. Tento termín by měl být z vaší strany striktně dodržen. Pokud nelze, měli byste požádat o prodloužení termínu a uvést jasný důvod (například konzultace s partnerem, který nebyl na prohlídce přítomen apod.).

Jestliže je jednou daný nájem a výše jistoty, nemá cenu smlouvat a z tohoto důvodu prodlužovat jednání. Pro poskytnutí slevy byste museli mít závažné důvody. V případě, že nebudete s výší nájmu souhlasit, pronajímatel si spíše vybere jiného zájemce, než aby se s vámi dohadoval.

Pokud se však na všech podmínkách pronájmu dohodnete, čeká vás konečně podpis nájemní smlouvy, složení příslušné jistoty a úhrada prvního nájmu. A konečně i stěhování.

Pronájem nemovitosti k bydlení nebývá otázkou několika dnů, ale spíše týdnů někdy i měsíců. Ne všechny inzerované nemovitosti se vám v reálu budou líbit a ne vždy se shodnete s pronajímatelem na všech podmínkách. Uvažujete-li tedy o změně pronájmu, začněte raději dřív a počítejte s tím, že budete muset hledání dobrého místa k bydlení věnovat hodně času. Chybu také neuděláte, pokud se obrátíte na renomovanou realitní kancelář, nebo na makléře, na něhož jste získali skvělé reference. Může vám pomoci s předvýběrem a vy tak budeme mít cestu k novému bydlení snazší.

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
phone: fname: fullname: