0 k porovnání

Jak a kde zjistit reálnou prodejní cenu vaší nemovitosti

Prodáváte-li rodinný dům, byt či pozemek, prioritní otázkou bude, za kolik jej na trhu nemovitostí nabídnout. Mnoho prodávajících si chce alespoň udělat představu, než se vydá vstříc realitnímu trhu, či si vybere vhodného makléře. Jaké jsou možnosti zjistit si cenu nemovitosti?

Možností, jak zjistit, za kolik je právě vaše nemovitost v daném místě a čase prodejná, existuje několik. My se zaměříme na ty nejčastější využívané. 

První možností je realitní inzerce

Na realitních serverech můžete zjistit, za kolik se prodávají podobné nemovitosti ve vašem okolí. Tato cena ale pro vás může být jen orientační. Málokterá nemovitost se totiž prodá za nabídkovou cenu. V období silné poptávky se prodává většinou za vyšší částku, než jaká je v inzerci uvedená, naopak v době malého zájmu jsou ceny v inzerci vyšší, než za kolik se ve finále daná nemovitost prodá.

Mnoho inzerentů také nabízí nemovitosti již se slevou, což znamená, že původní částka mohla být vyšší. Byl však skutečně takový původní odhad, nebo jde jen o marketingový tah, která má zvýšit zájem o nemovitost? To bez zkušeného realitního makléře nezjistíte.

Cenová mapa může být dobrým vodítkem

Cenové mapy jsou webové aplikace, které nabízejí odhad ceny nemovitostí a další informace o nemovitostech ve vybraných lokalitách České republiky. Cílem je evidovat maximální možné množství nemovitostí určených k bydlení a maximální možné množství prodejních cen standardních prodejních transakcí. V cenové mapě jsou proto přehledně setříděny údaje o bytových domech s byty v osobním vlastnictví a o rodinných domech.

Pro zpracování těchto údajů využívají některé cenové mapy informace z inzerátů na nemovitosti, o nichž jsme však již výše psali, že tyto ceny nemusí být skutečné, ale jsou spíše orientační. Proto je ideální zvolit si cenovou mapu, která využívá dat vycházejících z katastru nemovitostí, resp. z údajů kupních smluv, které katastr eviduje.

Samozřejmě tyto smlouvy nejsou běžně přístupné, ale profesionální firma může tyto údaje od katastru nemovitostí získat za poplatek a následně je statisticky zpracovává a nabízí svým uživatelům.

Některé služby cenových map jsou bezplatné. Jde především o základní vyhledávání a orientaci. Pokud však chce prodávající získat přesný přehled o cenách nemovitostí ve svém okolí, a tím zacílit na zjištění ceny své nemovitosti, musí si tuto informaci objednat a zaplatit. Platby jsou většinou možné buď platební kartou nebo prostřednictvím mobilní aplikace a pohybují se pro jednorázového uživatele od 99 do cca 600 Kč dle rozsahu požadavku a provozovatele dané cenové mapy.

Cenové mapy mohou využívat také profesionálové

Pro odbornou veřejnost může být cenová mapa běžným pracovním nástrojem. Znalci, realitní a hypoteční makléři, notáři nebo advokáti ji mohou denně používat jako součást své pracovní aktivity. Cenové mapy mohou využívat také finanční instituce, pro které může být opět pomůckou při jejich práci. Ceny pro profesionály jsou samozřejmě vyšší, uzpůsobené každodennímu využití a nejsou určeny pro jednorázové získání údaje o jedné lokalitě.

Realitní makléř je dobrou tečkou za odhadem nemovitosti

Cenová mapa může posloužit k základní orientaci, za jaké ceny se prodávají obdobné nemovitosti v okolí. Cenu nemovitosti však určuje mnoho dalších parametrů a faktorů, které musí posoudit odborník. Je to například kvalita stavby, její stáří a stav, pozemek a jeho využití, vlastnické či spoluvlastnické vztahy a podíly, případné závazky na nemovitosti (hypotéky, zástavy, výminek apod.), a mnoho dalšího. K určení ceny nemovitosti, za kterou ji lze opravdu prodat, je proto vhodné přizvat profesionálního realitního makléře, který dobře zná okolí, má dostatečné zkušenosti a dokáže odhadnout cenu nejlépe.

Realitní makléř však není jen "tečkou" za získáním ceny nemovitosti, je následně i startem do další etapy – skutečného prodeje nemovitosti, který laik bude zvládat bez odborných profesí jen s nasazením velkého úsilí, k němuž bude stejně nucen přizvat specialisty v oboru právním i nemovitostním.

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
lname: fullname: fname: email: