0 k porovnání

Hypoteční úrokové dno je definitivně za námi

5.5.2021 - Sazby hypoték v dubnu dál rostly. Své sazby zvýšila Fio banka, Komerční banka, Creditas, Oberbank a v závěru měsíce Sberbank. Průměrná nabídková úroková sazba hypoték do 70 % LTV měřená indexem GOFI 70 vzrostla v dubnu meziměsíčně o 6 setin procentního bodu na 2,15 %. V porovnání s loňským dubnem jsou nyní sazby hypoték sice stále ještě o 28 bazických bodů nižší, nicméně rozdíl se rychle zkracuje.

Hypotéky mezi 80 % - 90 % LTV navzdory tomu, že ČNB jejich poskytování už nijak nereguluje, jsou i nadále o zhruba půl procentní bod dražší. Průměrná nabídková sazba hypoték s LTV do 90 % (měřeno indexem GOFI 90) v dubnu vzrostla meziměsíčně o 6 setin procentního bodu na 2,70 %. Meziročním srovnání jsou hypotéky do 90 % LTV o půl procentní bod levnější. Loni v dubnu je banky nabízely v průměru se sazbou 3,20 %. 

Kromě nabídkových sazeb monitorujeme skrze index Gofireal také sazby aktuálně sjednávaných hypoték. V dubnu index Gofireal meziměsíčně vzrostl o 9 bazických bodů a aktuálně dosahuje hodnoty 2,16 %. Na základě vývoje indexu Gofireal očekáváme, že dojde i k postupnému růstu Fincentrum Hypoindexu.

"I když sazby hypoték rostou stále ještě je při dobré bonitě možné získat hypotéku se sazbou pod 2 procenty. Úrokové sazby námi sjednávaných hypoték se v případě bezproblémové bonity klienta, LTV do 80 % a typicky 5leté fixaci aktuálně začínají na 1,89 % - 1,99 %. Bohužel 10leté a delší fixace už jsou nyní ovšem znatelně dražší," říká Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Měsíční vývoj nabídkových a realizačních sazeb hypoték

Růst sazeb pokračuje i v květnu
V pondělí 3. května oznámily zvýšení sazeb hned 4 významní poskytovatelé hypoték: Česká spořitelna a skupina ČSOB, kam patří i Hypoteční banka a mBank. Reakce ostatních bank na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. Bude mít toto zdražení spíše tlumící efekt, nebo naopak obavy z rostoucích sazeb vystřelí počty sjednávaných hypoték o další úroveň nahoru?

"Poptávka je i nadále extrémně silná a objemy s velkou pravděpodobností budou v dubnu i květnu opět nad 30 miliardami Kč a v počtu sjednaných hypoték se budeme držet nad 10 000 ks. Nicméně oproti březnu to bude nejspíš o něco méně. Březnový objem 44,7 mld. Kč byl výsledek absolutně mimo dosavadní měřítka," říká Libor V. Ostatek z Golem Finance. 

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
fname: email: