0 k porovnání

Garantovaný nájem investičního bytu s jistým výnosem. Vyplatí se?

25.5.2021 - Pokud jste se rozhodli investovat do koupi bytu a následně svou investici zhodnocovat pronájmem, můžete se již poměrně často setkat s nabídkou na kompletní péči o nemovitost včetně garantovaného nájmu. Vyplatí se takovou nabídku přijmout?

Pokud plánujete investovat a nakoupit více bytů, které budete pronajímat, určitě se vyplatí minimálně se nad nabídkou zamyslet a dobře si vše propočítat. Pronájem více bytů a péče o ně je totiž časově velice náročná činnost. A pokud ji nebudete mít za své hlavní zaměstnání a cílem je dobře zhodnotit své úspory, může být tato nabídka velmi zajímavá.

Garance nájemného a pronájem bez rizika
Tržní nájem odráží aktuální situaci na trhu s nemovitostmi a za takový je byt nabízen k pronájmu na různých realitních serverech. Realitní makléř ji může kvalifikovaně stanovit také podle dalších parametrů, jako jsou lokalita, dispozice, rozloha nebo stav nemovitosti.

Tržní nájem ovšem není to, co doopravdy inkasujete. To je reálný nájem, který v sobě zahrnuje také náklady, které ze správy nemovitosti plynou. Navíc, ne vždy je nemovitost pronajatá. Někdy trvá po odchodu jednoho nájemníka i několik měsíců, než se nastěhuje další. Podle statistik se také zhruba 20 % pronajímatelů setkává čas od času s neplatiči. Tím výtěžek z nájmu samozřejmě klesá.

Garantovaný nájem, který nabízejí společnosti specializované na tento typ podnikání, je o 10 až 20 % nižší, než tržní – podle služeb, které daná společnost poskytuje. Výhodou je, že jej vlastník dostává každý měsíc nezávisle na tom, zda je byt pronajatý nebo nikoli. To je již věcí firmy, která dostane od vlastníka oprávnění byt spravovat.

Jaký je postup při svěření bytu do péče specializované firmy
Správou a pronájmem nemovitostí se zabývají jak specializované firmy, tak některé realitní kanceláře. Nejprve si byt prohlédnou. Při jednání se stanoví dohodou obou stran tržní nájem a od něj se odvine nájem garantovaný.

Mezi firmou a vlastníkem nemovitosti se uzavře nájemní smlouva, a tím pro vlastníka starost o pronájem a o běžnou údržbu nemovitosti končí. Každý měsíc dostane na svůj účet částku garantovaného nájmu.

O co vše se firma stará
Firma uzavírá s těmi, kdo v bytě bydlí, podnájemní smlouvu. Vzhledem k tomu, že tyto specializované firmy pronajímají většinou byty pro větší okruh vlastníků, mají také databázi zájemců o pronájem. Jsou proto schopny pronajmout byt v brzké době. Navíc si všechny prověřují v příslušných databázích dlužníků, centrální evidenci exekucí i v insolvenčním rejstříku.

Společnost zajistí jednání s potenciálními zájemci, následný podpis smlouvy, převod energiípředání bytu, průběžnou kontrolu stavu bytudrobné opravy a údržbu, ale také vymáhání dlužného nájemného, případně vystěhování neplatiče, včetně úhrady nákladů na toto vystěhování. Některé firmy nabízejí také další služby, jako podání daňového přiznání z příjmů z pronájmu, pojištění odpovědnosti či právní pomoc.

Na druhou stranu se nemůže stát, že vlastník nebude mít o své investici přehled. Jednak bude dostávat pravidelné reporty, jednak má možnost kdykoli požádat o přístup do bytu a zkontrolovat si, zda je byt udržován odpovídajícím způsobem a na patřičné úrovni.

Investovat do nemovitostí je v současné době jeden z mála výhodných způsobů zhodnocení finančních prostředků. Málokterý vlastník si ale uvědomí, kolik času stráví péčí o nájemní byty a administrativu s tím spojenou. Svěřit byt firmě, která garantuje měsíční nájem, je tedy možnost, jak získat volný čas a stálý pravidelný zisk ze své investice. Pokud se ovšem vlastník rozhodně pro "přímý" pronájem, určitě mu rád pomůže některý z realitních makléřů, který na danou oblast dlouhodobě specializuje.

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
phone: fname: lname: email: