0 k porovnání

Češi by vyměnili městský byt za bydlení v přírodě

3.3.2021 - Život ve městech během koronakrize přišel o některé své výhody. Mnozí teď sní o úniku z měst do přírody. Osm z deseti Čechů v průzkumu uvedlo, že by byli ochotní dlouhodobě bydlet na chatě či chalupě. A nebránili by se ani dalším neobvyklým formám bydlení.

Zavřené obchody a restaurace, nulové kulturní vyžití nebo rostoucí ceny nemovitostí. To vše může lidi lákat k výměně pohodlí tradičního bytu nebo domu ve městě za méně obvyklé bydlení v přírodě. Jak ukázal průzkum, který si Raiffeisen stavební spořitelna nechala zpracovat u výzkumné agentury NMS Market Research, Češi se alternativním formám bydlení nebrání.

"Lidé čím dál více uvažují o stálém bydlení na chatě nebo chalupě. Taková forma bydlení by byla přijatelná až pro 80 % dotázaných. Překvapivé ale je, kolik lidí by zvážilo i mnohem neobvyklejší alternativy bydlení, na jejichž pořízení by si lidé díky jejich nižším cenám dokázali sami naspořit. 39 % Čechů by bylo ochotných dlouhodobě bydlet na hausbótu a třetina by se dokonce nebránila životu v karavanu nebo maringotce,“ říká Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny. 

Najít ovšem ideální rodinný dům nebo chatu za městem, je stále komplikovanější. Již několik let neodpovídá nabídka nemovitostí k prodeji silné poptávce. Z mnoha chat a chalup se navíc stala krátkodobá ubytovací zařízení čímž se nabídka výrazně snížila.

Ten, kdo chce, si ale vhodnou nemovitost pravděpodobně najde. Někdy je sice potřeba dojet dál, popřípadě provést kompletní rekonstrukci, ale vidina bydlení v přírodě dokáže překonat i tyto překážky.

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
phone: fname: fullname: