0 k porovnání

Ceny bytů rostou výrazně rychleji než ceny nájmů

11.8.2021 - Rostoucí ceny vlastního bydlení se podepisují také na postupném zdražování nájemného. Téměř ve všech velkých městech, vyjma Prahy, za poslední rok nájemné podražilo. Praha patří mezi několik málo měst, kde se nájemné naopak snížilo. Výrazně se na tom podepsalo omezení příjezdového cestovního ruchu a tím pádem uvolení bytů, které původně sloužily turistům ke krátkodobým pronájmům.

Poptávka po nájemním bydlení je vyšší než nabídka
Hlavním důvodem zvyšování nájemného je malý počet volných bytů na pronájem. Realitní makléři vnímají větší poptávku než nabídku a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se měla situace v brzké době změnit. S koncem prázdnin se navíc vrací do univerzitních měst studenti, kteří velmi často dávají přednost pronajatému bytu před vysokoškolskými kolejemi.

Ten, kdo před rokem tipoval, že se nájemné sníží musí aktuální počítat s opakem. Což potvrzuje Filip Hess, jednatel ostravské realitní kanceláře Kiwi a dodává: "Ke snížení rozhodně nedošlo, ba naopak. Nájemné bytů v Ostravě se v průměru zvýšilo o 10 %.

Podobný trend je patrný také ve Zlíně. "Ceny pronájmů bytů za poslední rok zdražily o 20 %. Byt, který jsme před rokem pronajali za 8 tis. Kč se nyní nabízí za 10 tis. Kč. Největší problém je aktuálně v malé nabídce nemovitostí," popisuje situaci Tomáš Benda ze zlínské realitní kanceláře Ben.  

Zvýšený zájem o pronájmy evidují stále častěji také makléři z menších měst. Například v Kopřivnici dlouhodobě pozoruje Jana Justová, majitelka realitní kanceláře RE/MAX Actual, velký nedostatek bytů k pronájmu. "Poptávka značně převyšuje nabídku a z toho důvodu se pronajme jakákoliv nemovitost určená k bydlení," upřesňuje. Ceny pronájmů dvoupokojových bytů se v Kopřivnici dokonce přiblížily cenám bytů 3+1. Právě dvoupokojové byty patří dlouhodobě k nejžádanějším, a to nejen v Kopřivnici, ale také v dalších městech České republiky.

Velmi podobný vývoj na trhu s nájemními byty zaznamenal také Antonín Polášek, majitel realitní kanceláře Apollo v Uherském Brodu: "Za poslední rok došlo ke zvýšení nájmů v Uherském Brodu o cca. 20 % a to zejména u bytů v novostavbách. Starší byty podražily o 10-15 %."

Nedostatečná výstavba nových bytů a zdražování stavebních materiálů
Podle Jany Justové je situace u prodeje bytů obdobná jako u pronájmu. "Obrovská poptávka a nedostatek bytů v nabídce značně zvyšuje tržní cenu. Na konci roku 2019 a začátkem roku 2020 byla cena kopřivnického bytu 2+1 těsně nad hranicí 1 mil. Kč. Nárůst cen bytů 2+1 v roce 2021 je neuvěřitelný. Dle naší statistiky se cena během letošního roku vyšplhala přes 1 500 000 Kč. Je to způsobeno také změnou strategie prodeje a dnes velmi žádaným prodejem pomocí aukcí."

V Ostravě rostly ceny vlastního bydlení v posledních 12ti měsících rychleji než nájemné. "Byty v osobní vlastnictví v Ostravě zdražily cca. o 35 % a družstevní bydlení o 20-25 %. Průměrný byt 2+1 v Ostravě v osobním vlastnictví se nyní prodává kolem 2 mil. Kč. Před rokem to bylo 1,45 mil. Kč. Plně rekonstruované byty zdražily ještě razantněji. Co stálo před rokem do 2 mil. Kč se nyní nabízí i přes 3 mil. Kč. Za takovým navýšením stojí nejen obecné zdražování bytů, ale také dramatické zdražení stavebních materiálů a práce," doplňuje Filip Hess.

Podobné zkušenosti má také Lenka Stančíková z kopřivnické realitní kanceláře StaLe. "Tak velkou poptávku po nemovitostech jsem nezaznamenala za celou dobu své praxe, a to se v realitách pohybuji od roku 2007. Průměrný nárůst cen nemovitostí v našem regionu za poslední rok stoupl o cca. 20 %. Nejvíce je růst cen patrný u bytů v osobním vlastnictví. K obrovskému zájmu o nemovitosti výrazně přispěly také nízké úrokové sazby úvěrujících bank."

Velká poptávka a malá nabídka nemovitostí mnohdy způsobuje roztržky mezi zájemci. "Stav trhu je v současné době katastrofální, neboť v našem městě je např. pouze 5 bytů k prodeji. Lidé začínají být bohužel agresivní, neboť se ke svému bydlení nemohou vůbec dostat, všechny byty jdou do aukce, kde je přeplatí šťastný zájemce s hotovostí," upřesňuje Lenka Stančíková.

Růstu cen nemovitostí si všímají také investoři, pro které jsou reality dlouhodobou investicí. S tímto typem zájemců se velmi často setkávají developerské společnosti. Nabídka volných bytů je však bohužel stále nedostatečná. Velkou měrou se na tom podílí nedostatečná výstavba nových bytů a zdlouhavá povolovací řízení. Mnohdy trvá i 8 až 10 let, než se začne projekt realizovat.

I přesto vychází z dlouhodobého pohledu vlastní bydlení výhodněji než bydlet v nájmu. Nyní je ale mnohem důležitější, něž kdykoliv předtím, vše pečlivě propočítat. Například… Vyplatí se koupit byt ve velkém městě, nebo je lepší raději za prací dojíždět? Koupit si vlastní byt s hypotékou na 30 let, nebo bydlet v nájmu?

Než se pro některou z variant rozhodnete, vše konzultuje raději s odborníky. Nebojte se oslovit makléře z realitní kanceláře, který má s prodejem nemovitostí v dané lokalitě mnohaleté zkušenosti. Jde přeci jen o vaše peníze.


    Průměrné ceny bytů v České republice 2020/08 - 2021/08
Ceny bytů Česká republika 2020-2021

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
phone: fullname: