0 k porovnání

Ceny bytů. Které kategorie zdražily od začátku roku nejvíce?

9.7.2019 - Máme za sebou první pololetí letošního roku, je tedy ideální čas podívat se, jak moc se změnily ceny bytů v České republice. Které byty zdražily za posledních 6 měsíců nejvíce a které naopak nejméně?

Z dat realitních a zpravodajských portálů realityčechy.cz a realitymorava.cz, které český trh monitorují již od roku 2008, je patrné, že nejlevněji za posledních 10 let se daly nakoupit nemovitosti v roce 2014. Naopak nejvyšší ceny byly zaznamenány na jaře 2008.

V červenci 2008 byla průměrná cena bytu 1+1 na částce 1 253 507 Kč. V tutéž dobu bylo možné získat byt 2+1 za 1 714 553 Kč a byt 3+1 za 2 121 617 Kč.

Přesně o 6 let později dosedly ceny českých nemovitostí na pomyslné dno. V červenci 2014 byly byty 1+1 na prodej za průměrnou cenu 837 720 Kč (-33,17 %). Byty 2+1 se prodávaly za 1 124 402 Kč (-34,42 %) a ceny bytů 3+1 poklesly na 1 318 657 Kč (-37,85 %). Ten, kdo nakoupil v tuto dobu rozhodně chybu neudělal. Od té doby ceny rostou. A nejde jen o starší byty, ale také o novostavby či rodinné domy a stavební pozemky.

První letošní půlrok byl hlavně ve znamení zpomalení zvyšování cen dvoupokojových bytů. Byty 1+1 se na začátku července nabízely průměrně o 8,28 % dráže než v lednu. Byty 2+1 na prodej byly o -1,79 % levnější než na začátku letošního roku a byty 3+1 na prodej podražily o 4,84 %. Malé byty vyhledávají velmi často investoři, kteří je následně pronajímají. Naopak velké byty preferují rodiny s dětmi. 

Nabídkové ceny bytů 2+1


Jedním z faktorů, který ceny nemovitostí výrazně ovlivňuje, je přístup zájemců o bydlení k externímu financování. Doby, kdy lidé nakupovali nové bydlení za naspořené peníze je minulostí. I mnoho těch, kteří našetřeno mají, velmi často sáhnou po úvěru na bydlení.

Většina bank totiž stále nabízí úrokové sazby v rozmezí 2,5-3 %. Problém tedy není ve výši sazeb, ale v podmínkách, které musí žadatel pro schválení hypotéky splnit. Česká národní banka (ČNB) zavedla na podzim roku 2018 nové parametry, které cestu k vlastnímu bydlení pro mnoho lidí výrazně zkomplikovaly. A právě lidé, kteří v současnosti na úvěr nedosáhnout mohou výrazně ovlivnit ceny bydlení. Menší kupní síla totiž může značit zastavení růstu cen, popřípadě i nasměrovat ceny opačným směrem, než jak tomu bylo v posledních pěti letech.

Výrazně to jde pozorovat v regionech na severu Čech a Moravy. I když jsou v těchto lokalitách nejnižší ceny nemovitostí v ČR, mnoho zájemců na úvěr již nedosáhne. Opačná situace je ve velkých městech (Praha, Brno, Plzeň atd.), kde stále poptávka převyšuje nabídku. Otázkou ale zůstává, jak dlouho tento trend vydrží.

Napovědět nám mohou meziměsíční rozdíly cen nemovitostí. Za poslední měsíc (červen–červenec 2019) si svoji hodnotu udržely malé byty kategorie 1+1 (0,4 %) a střední byty 2+1 (0,41 %). Ceny bytů 3+1 se naopak snížily (-1,11 %).

To, že začaly ceny bydlení stagnovat, ještě nemusí nic znamenat. V létě se nejedná o nic neočekávaného. Ti, kteří potřebují bydlet s novým bydlením vyčkávat nebudou. Narození dítěte, svatba nebo naopak rozvod, to vše jsou důvody, kdy je potřeba řešit nový domov téměř okamžitě. Naopak obchodníci s nemovitostmi, kteří sázející na další růst, by měli zbystřit. Již několikrát jsme byli za posledních 30 let svědky výrazné změny kurzu vývoje cen nemovitostí. A to většinou v dobách, kdy to nikdo příliš neočekával.

Lucie Mazáčová

Autor článku: Radek Koch
Radek Koch
Profil
Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*
lname: email: