0 k porovnání

Byty se v průměru nabízejí za 2,78 mil. Kč. Loni to bylo o 400 000 korun méně

Zatímco loni v únoru byla průměrná nabídková cena bytů v ČR 2,39 mil. Kč, letos to bylo o bezmála 400.000 Kč více. Spolu s růstem úrokových sazeb se jedná o smrtící koktejl, který se negativně podepisuje na dosažitelnosti vlastnického bydlení v České republice.

Podle dat serveru RealityČechy.cz se byty v únoru nabízely v průměru za 2,78 milionu Kč. Vedle toho průměrná úroková sazba stoupla z 2,05% na 2,57%. Toto jsou podstatné věci, které se negativně projevují na dostupnosti vlastního bydlení v České republice.

Jestliže v loňském roce stačilo průměrné české domácnosti na pořízení bytu o průměrné ceně 2,39 mil. Kč necelý 6-ti násobek (5,85) čistého ročního příjmu, letos při ceně 2,78 mil. Kč je to už více než 6,5-ti násobek. Vývoj toho poměru dlouhodobě monitorujeme prostřednictvím Indexu návratnosti bydlení. Tempo, jakým tento ukazatel zhruba od poloviny roku 2016 narostl, je nevídané. A zdaleka v tom nehraje roli pouze růst cen v hlavním městě. Ba naopak.

Návratnost bydlení kraje

V Praze v kontrastu s novinovými titulky tempo růstu cen bytů v posledních měsících znatelně zpomalilo a největší meziroční nárustky nyní vidíme spíše v Olomouckém a Plzeňském kraji a na Vysočině. Naopak jediným krajem, kde jsme v meziročním srovnání zaznamenali pokles cen bytů, a to 3 procentní, je Karlovarský kraj. Ceny bytů jsou však pouze jedním parametrem. Druhým je také úroveň příjmů v jednotlivých regionech a zde je třeba zmínit, že existují kraje, kde byl meziroční růst příjmů vyšší než růst cen nemovitostí a v těchto regionech index návratnosti bydlední v meziročním srovnání klesl. Kromě Karlovarského kraje se jedná ještě o Královéhradecký a Zlínský kraj. 

Dosažitelnost vlastního bydlení i se zohledněním cen hypoték monitoruje Index dostupnosti bydlení, který přepočítává, jak velkou část příjmu musí průměrná česká domácnost každý měsíc vynaložit na splátku hypotéky. I v tomto případě se situace českých domácností postupně zhoršuje. Celorepublikový index v únoru vzrostl na 42%. Pokud se podíváme na jednotlivé kraje, hodnota IDB se však pohybuje mezi 30% - 38%. 

Dostupnost bydlení 2009 - 2017

Luboš Svačina - realitymorava (realitní a zpravodajský server)

Hlídací pes
Nastavte si zdarma hlídacího psa
*